CEM YILMAZ

Cem Yılmaz

Cem Yılmaz

GYODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

1973 İstanbul doğumlu Cem Yılmaz, lise eğitimini Şişli Terakki Lisesi’de tamamlamış, 1996 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nden mezun olmuştur.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde “Alışveriş Merkezleri Yer Seçim Kriterleri” üzerine yüksek lisans tezini 2002 yılında tamamlamış, aynı yıl Boğaziçi Üniversitesi’nden Metro AG Yönetim Akademisi Sertifikası almaya hak kazanmıştır. Akademik çalışmalarına Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi çatısı altında “Gelişmiş ve Gelişmekte Olan Ülkelerde Stratejik Mekansal Planlama Uygulamalarına Eleştirel ve Metodolojik Yaklaşım” başlığındaki doktora tezi ile devam etmektedir.

İş hayatına 1999 yılında Metro AG-Praktiker’de Proje Geliştirme Uzmanı olarak başlamış 2002 yılında Proje Geliştirme Müdürü olarak devam etmiştir. 2005 yılında MDC’nin Türkiye Operasyonu Ticari Direktörü olmuş; Forum Alışveriş Merkezlerinin geliştirilmesi, finans, teknik, tasarım, hukuk ve pazarlama süreç ve aktörlerinin koordinasyonu ve yönetimini yürütmüştür. 2008-2011 yılları arasında yabancı ve yerli gayrimenkul yatırımcılarına serbest danışmanlık hizmeti vermiştir.

2011 yılında ortağı İsmail Çakal ile KEYM Kentsel Yenileme Merkezi A.Ş.’yi kurmuş, 2012 yılında Foster+Partners, Buro Happold, MIC, Atelier Dreiseitl’dan oluşan uluslararası bir ekiple Türkiye’ nin ilk kentsel dönüşüm masterplanını yapmıştır. KEYM ile bu alandaki öncülüğüne, ilk uzlaşma ofisini ve modelini, ilk riskli alan ilanını, ilk kentsel dönüşüm strateji belgesini ve uygulama rehberini, hayata geçen ilk kentsel dönüşüm uygulama projelerini yaparak devam etmiştir.

Bir Türk şirketinin yurt dışında yaptığı ve resmen onaylanan ilk masterplan olan Taşkent Şehri Konsept Masterplanı’nı ve Özbekistan Cumhurbaşkanı ile Bakanlar Kuruluna sunumunu yaptığı ve yine resmi olarak onaylanan 4000ha’lık/450.000 kişilik Yeni Andican Şehri Masterplanı ve projelerini hazırlamıştır.

İyi derecede İngilizce, orta düzeyde Almanca ve Farsça bilen Cem Yılmaz, 20 yılı aşkın bir zamandır klasik sanatlarımızdan ebru ve tesbih yapımı ile uğraşmakta, ney üflemekte ve bendir çalmaktadır.