DORİS ANDONİ

Doris Andoni

Doris Andoni

Tiran Maliye ve Ekonomi Bakanlığı Konut Dairesi Müdürü

Doris Andoni, Maliye ve Ekonomi Bakanlığı Konut Politikası Dairesi Direktörü ve Ulusal Konut Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmıştır. Andoni, 2019 yılında Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu Kentsel Gelişim, Konut ve Arazi Yönetimi Komitesi Başkanlığına seçilmiş ve 2022 yılında görev süresi iki yıl süreyle uzatılmıştır.

Kariyeri boyunca birçok önemli başarıya imza atan Doris Andoni, 2001-2006 yılları arasında Arnavutluk'ta konut politikası reformuna öncülük etmiş ve yönetmiştir. 2005 ve 2011 yılları arasında, ilk sosyal konut projesinin tasarlanması, geliştirilmesi ve yürütülmesinde önemli bir rol oynamış, ayrıca konuta yönelik uygun fiyatlı krediler için bankalarla bir kamu-özel sektör ortaklığı oluşturmuştur. 2013-2016 yılları arasında Ulusal Konut Ajansı Genel Müdürü olarak görev yapmış ve Ajans tarafından uygulanan düşük maliyetli, uygun fiyatlı konut projelerine enerji verimliliği standartları getirmiştir.

Mimarlık ve şehir planlama alanında eğitimini tamamlayan Andoni, konut, şehir planlama ve proje yönetimi alanlarında çeşitli eğitimler almış ve uzmanlaşmıştır. Profesyonel yaşamında birkaç yıl süreyle çeşitli uluslararası projelerde mimar ve danışman olarak görev yapmış, ayrıca Erasmus Üniversitesi'nden Kentsel Konut Yönetimi alanında Yüksek Lisans derecesi almıştır. Bunlara ilaveten, POLIS Üniversitesi'nde misafir öğretim görevlisi olarak şehir planlama dersleri kapsamında konut teorileri ve uygulamaları konusunda ders vermektedir. Andoni ayrıca 1993 ve 1994 yıllarında eğitim gördüğü La Sapienza Üniversitesi'nde Şehir Planlama alanında uzmanlık eğitimi almıştır.

Temmuz 2023'te kamu sektöründeki görevinden emekli olarak ayrılan Doris Andoni, özel sektörde uluslararası projelerde danışman olarak aktif olarak çalışmaya devam etmektedir.