MERT FIRAT

Mert Fırat

Mert Fırat

Oyuncu ve İhtiyaç Haritası Kurucu Ortağı

Mert Fırat, Ankara Üniversitesi D.T.C.F Tiyatro Bölümü'nde Oyunculuk eğitimi alıp, 2007 – 2009 yılları arasında da Kadir Has Üniversitesi Film ve Drama Bölümü’nde Yüksek Lisansını yapmıştır.

Öğrencilik yıllarında da aktif olarak çalışan Fırat; 2001-2006 yılları arasında Ankara Devlet Tiyatrosu’nda 6 oyunda sözleşmeli olarak çalışmış, TRT ve özel sektör stüdyolarında bağımsız seslendirme sanatçısı olarak görev almıştır.

2005 yılından itibaren birçok sinema, tiyatro ve tv projesinde görev alan Fırat, "BAŞKA DİLDE AŞK", "ATLIKARINCA" ve "BİR VARMIŞ BİR YOKMUŞ" filmlerinin başrolünü oynamakla birlikte senaryolarında da imzası bulunmaktadır.

Öğrencilik yıllarından itibaren aralıksız her yıl Tiyatro sahnelerinde olan, MODA SAHNESİ, Bursa SANATMAHAL ve DASDAS’ın kurucularından Mert Fırat, halen MODA SAHNESİ’nde, "BÜTÜN ÇILGINLAR SEVER BENİ", DASDAS’ta “JOSEPH K.” “WESTEND”, “CYRANO” ve “DELİ BAYRAMI” oyunları ile seyirci karşısına çıkmaya devam etmektedir. Mesleki alanda özel tiyatroları temsilen tiyatro sektöründeki tüm üretim ve uygulama süreçlerinin iyileştirilmesi ile profesyonelleşmesini hedefleyen, özgün yapısıyla Türkiye’de ve dünyada ilk sosyal kooperatif olan Tiyatro Kooperatifi’nin de yönetim kurulunda yer almaktadır.

Mert Fırat ayrıca, kurumsal sosyal sorumluluk projelerinde ve toplumsal konularda farkındalık yaratan birçok kampanyada yer almıştır. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) bünyesinde yürütülen “Okuyorum Oynuyorum” projesinde Samsun İlkadım Öğrenim Birimi’nde çocuklara tiyatro çalıştırmış, Türkiye İşitme Engelliler Federasyonu ile 20 ildeki üniversitelerde işitme engelliler kulüpleri kurulması ve bu okullarda işaret dili dersi açılması süreçlerine destek vermiştir. Mor Çatı ile Türkiye’de ensest konularında söyleşilere katılan Fırat, Atlıkarınca filmi ile bu konunun gündeme gelmesinde önemli rol oynamıştır.

Toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadına karşı şiddet konularında Türkiye ve küresel çaptaki çalışmalarda yer almıştır. Evrensel insan hakları anlayışı çerçevesinde, Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasını hedefleyen Yanındayız Derneği’nin de Yönetim Kurulu Üyesidir.

AÇEV, HABİTAT, LÖSEV, çeşitli LGBT ve gençlik örgütlerinin farkındalık kampanyalarında yer alan Fırat, hâlen birçok ulusal kampanya ve faaliyette gönüllü olarak yer alıp destek olmaktadır.

Farklı konulardaki ihtiyaçların, ihtiyaç sahipleri ile ihtiyacı karşılamak isteyen kişiler ve kurumların buluştuğu online platform; www.ihtiyacharitasi.org’un kurucuları arasında yer alan Fırat, projenin tasarlanması, planlanması ve işleyişi konusunda aktif olarak katkı sağlamaktadır.

Sürdürülebilir kalkınma alanındaki gönüllü çalışmaları ile de bilinen Mert Fırat, 2017 yılından bugüne Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (Undp) nın Türkiye’deki ilk iyi niyet elçisidir.

2021 yılında da; Dünyanın ilk ve en geniş sosyal girişimcilik platformu, sistemleri dönüştürme potansiyeline sahip sosyal girişimcileri bir araya getiren ve destekleyen küresel sivil toplum kuruluşu olan Ashoka’nın Fellow’u olmuştur.

Oyunculuk kariyerine bir çok başarılı projede yer alarak devam eden Fırat aynı zamanda kurucusu olduğu; bilet alma deneyimini, öncesi ve sonrasını kapsayacak şekilde yeniden tanımlayan bir sosyal keşif ve paylaşım platformu olan MOBİLET ve Teknoloji, bilim ve sanatın birleşimindeki özgün üretimleri, geçmişi bugünü harmanlayarak oluşturduğu sanatın yeni formunu, dijital sanat eserlerini izleyici ile buluşturan Türkiye’nin ilk dijital sanat ve yeni media müzesi X MEDIA ART MUSEUM için de aktif olarak çalışmaya devam etmektedir.