TEVFİK ERASLAN

Tevfik Eraslan

Tevfik Eraslan

Yönetim Kurulu Başkanı & Genel Müdür - Rota Portföy Yönetimi A.Ş.

27 yıllık sektör deneyimine sahip olan Tevfik Eraslan, Rota Portföy Yönetimi Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürüdür. Eraslan aynı zamanda Borsa İstanbul bağımsız yönetim kurulu üyesidir.

1995-2001 yılları arasında bankaların Hazine Bölümü’nde görev yapan Eraslan, 2001 yılında İş Portföy’e katılmıştır. 2008 yılına kadar Emeklilik Fonları Bölümü’nde Müdür Yardımcısı ve Müdür, 2008-2013 yılları arasında Portföy Yönetimi’nden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptıktan sonra, 2013 yılının eylül ayında Genel Müdür olarak atanmıştır. 31 Ağustos 2021 tarihinde İş Portföy Genel Müdürü ve TSPB Başkanlık görevlerinden ayrılarak, Rota Portföy Yönetimi Anonim Şirketi’ni kurmuştur.

Eraslan, 1992 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü’nden mezun olan Eraslan, 1998 yılında aynı üniversitede Sermaye Piyasaları üzerine yüksek lisansını tamamlamıştır.

Eraslan, aynı zamanda Lüksemburg Merkezli Turkisfund Yönetim Kurulu Başkanı, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı, Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, DEİK Türkiye – Lüksemburg İş Konseyi Üyesi ve DEİK Türkiye – İsveç İş Konseyi Üyesi olarak görev yapmaktadır. Tevfik Eraslan, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin 3 Eylül 2020 tarihli 20. Olağan Genel Kurul Toplantısı kapsamındaki seçimleri takiben yapılan ilk yönetim kurulu toplantısında Birlik Başkanı olarak seçilmiş, bu görevini 31 Ağustos 2021 tarihine kadar sürdürmüştür.